Cildine Özel Bakım Rutini💯

KEŞFET

Saç Derisinde Egzama🔍

Hemen Oku

Cilt Bariyerini Nasıl Onarırsın?

Hemen Oku

Paris Fashion Week: Cildin Işıldasın✨

Hemen Al

Bebek / Çocuk Cilt Bakımı

Bebeklerin Rahat Uyuması İçin Neler Yapılabilir?

3 dk.
Bebeklerin Rahat Uyuması İçin Neler Yapılabilir?
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

Bebek uyutmak herkesin gözünü korkutabilir, özellikle yeni annelerin! Bebekler ilk üç ayda, dünyaya adapte olmaya çalıştıkları için ilk dönemlerde düzensiz uykuları olabilir. İlk üç aydan sonra bebeğin rutini oluşur ve genellikle bir yaşına kadar böyle devam eder. Bir yaşından sonra ise bazı bebekler öğle uykusunu severken, bazı bebekler ise tamamen redderek sadece geceleri uyurlar. Peki, bütün anne babaların aklında olan soruya gelirsek: Bebeklerin rahat uykuya dalması nasıl sağlanır?

İlk önce banyo yaptır

İlk önce banyo yaptır

Bebeklerin ilk dönemlerinde neredeyse her akşam yıkanmaları öneriliyor. Anne karnında 9 ay boyunca su dolu bir kesenin içinde yaşayan bebekler, dışarı çıktıktan sonra bu güvenli ve sessiz yeri arayabilirler. Akşam banyosu bebeğin rahatlamasını ve güvende hissetmesine yardımcı olur. 

Bebeklere banyo yaptırırken mutlaka suyun ılık olmasına dikkat etmelisin. Bebeğini suya alıştırmak için renkli oyuncaklarını yanına al. Banyo sırasında, bebek cildinde hassasiyet yaratabilecek kokulu duş jelleri veya parfümlü şampuanları kullanmamalısın. Bunun yerine bebek cilt pH oranı ile uyumlu ürünleri kullanmalısın. Bebeklerinin cildinin ne kadar hassas olduğunu bilirsin. Unutma, bebek banyosunun amacı uyku öncesi bebeğinin rahatlamasını ve sakinleşmesini sağlamak!

Editörün Favorisi

Ediörün Favorisi: Atopiye eğilim gösterebilen bebek, çocuk ve yetişkin cildi için cildi yatıştırma ve kuruluk hissini azaltma özelliğine sahip La Roche Posay Lipikar Syndet AP+ Yıkama Jeli'ni biz çok severek kullanıyoruz. Eğer senin de bebeğinin cildi çok kurumaya eğilimliyse, banyo sonrası rahatlık için bir şans verebilirsin.

Banyo sonrası bakım önerisi

Banyo sonrası bakım önerisi

Banyodan sonra bebeğinin cildini nemlendiren ve yatıştıran bir kreme ihtiyacın var. En çok övgü alan bebek nemlendiricilerinin başında La Roche Posay Lipikar Baume AP+ M geliyor. Yenidoğandan itibaren kullanıma uygun olan Lipikar krem, bebeklerin hassas cilt pH'ı ile uyumlu. Ciltteki kuruluk, rahatsızlık hissini alır ve cildi yatıştırır. Özellikle uyku öncesi vücudunu kaşıyan bebekler için Lipikar krem harika bir seçenek olacak!

Nemlendirici kremi bebeğinin cildine masaj yaparak uygulamalısın. Yuvarlak hareketlerle bebeğinin tüm vücuduna kremi sürmek bebeğinin rahatlamasını ve uyku öncesi yatışmasına yardımcı olacak. Ayrıca bu nemlendirici krem kaşıntı hissini yatıştırma ve tekrarlamasını önleme özelliğine sahip. Böylece, kuruluk kaynaklı kaşıntı hissine engel olarak, bebeğinin daha rahat uyumasına yardımcı olacak.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Uyumadan önce bebeğini besle

Uyumadan önce bebeğini besle

Bebeğinin rahat uykuya dalması için banyo sonrasında beslemelisin. Bebeğini akşamları beslerken mutlaka loş ışıklı, sessiz bir odada emzirmelisin. Bebeğin odasındaki parfüm veya yumuşatıcı kokusu bile bebeğini uyararak geç uyumasına neden olabilir. Bu nedenle bebek odasını düzenli havalandırmanı öneririz. 

Bebeğini besledikten sonra rahat uyumasını sağlamak için gazını da hafifçe çıkarmalısın. Bebeğinin sırtını yavaşça okşayarak gaz çıkarmasını sağla. Bebeğini yatağa koymadan önce saçını okşamak da uykusunun gelmesine yardımcı olur. 

Editörün önerisi: Bebeğin akşamları zor uyuyorsa bunun sebebi gaz problemi olabilir. Doğru emzirme pozisyonunu bulmak ve gaz kaçağı olmayan biberonları kullanmak bebeğinin daha az gazlı olmasını sağlar. Unutma, çoğu bebekte ilk 5 ay gaz problemi olabilir, bebeğin uyku düzenine alıştıkça gaz problemi azalacaktır. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap