Cilt Bakımı

Badem Yağının Faydaları

5 dk.
Badem Yağının Faydaları
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Birkaç yıldır cilt sağlığı ve güzelliğinde doğal ürünlere ilginin oldukça arttığını söylemek sanıyoruz ki yanlış olmayacaktır. Adını sıkça duyduğumuz doğal yağlardan olan badem yağı da bunlardan biri. Gösterdiği etki ile dillerden düşmeyen badem yağının faydalarını biz de senin için araştırdık.

Bu yazımız ile hedefimiz; badem yağının cilde faydaları nedir, badem yağı saç uzatır mı, badem yağı sakal gürleştirir mi ve badem yağının kaşa faydaları nelerdir gibi pek çok konuda seni aydınlatmak. Tüm bunlara sırayla değineceğiz, ancak piyasada “tatlı badem” ve “acı badem” olarak iki şekilde bulunan bu yağın tanımlarına da bir değinelim istiyoruz.

Tatlı Badem Yağı ve Acı Badem Yağı

Tatlı Badem Yağı ve Acı Badem Yağı

“Hangisini alıp kullanmalıyım ki?” sorusu senin de kafanda dolaşıyor olabilir. Öyleyse biz seni aydınlatalım. Öncelikle yenebilir bademlerden elde edilen yağın, “tatlı badem yağı” olduğunu söyleyelim. Acısından elde edilen yağ ise “acı badem yağı” olarak biliniyor ve kullanımı genelde önerilmiyor. Bundaki en büyük etken ise içerisinde yer alan maddelerin zehir etkisi gösterebilen bileşenlerden oluşması. Dolayısıyla aslında cildine ve pek çok bölgene kullanman gereken yağın “tatlı badem yağı” olduğunu söyleyebiliriz.

Badem Yağının Cilde Faydaları

Badem Yağının Cilde Faydaları

Gelelim herkesin kafasındaki o soruya: “Tatlı badem yağı yüze sürülür mü?” Cevap veriyoruz: Evet! İçeriğindeki pek çok zengin bileşen sayesinde badem yağı, cildinin neredeyse ihtiyacı olan her şeyi sağlıyor. Ayrıca vücut için de kullanılabiliyor. Badem yağının bilinen en büyük faydaları ise şöyle;

 • Tatlı badem yağı, cildin tonunu eşitliyor, pürüzsüz bir görünüme kavuşturuyor ve sağlıkla ışıldamasına yardımcı oluyor.

 • İçeriğindeki A, B1, B2, B6 ve E vitaminleri sayesinde tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun bir nemlendirici görevi üstleniyor. Ayrıca bu vitaminler, ciltteki sivilceleri kurutmada ve cildi yumuşatmada da oldukça etkili. 

 • Bilhassa kuru ciltlerde mükemmel bir nem dengesi sağlıyor. Bunda, badem yağındaki tekli doymamış yağların etkisini es geçmemekte fayda var. Çatlamış dudaklara da iyi geldiğini söylemezsek olmaz.

 • Yapısında bulundurduğu çinko ve psoriyaz ise cildi yumuşatırken, döküntü ve kızarıklıkları da önleyici etki gösteriyor.

 • Yapılan araştırmalara göre badem yağı güneşten kaynaklı ince çizgileri büyük oranda azaltıyor.

 • Bir diğer araştırmaya göre ise badem yağı, içerdiği antioksidan ve anti-inflamatuar özelliği sayesinde yanık ile yara izlerini azaltıcı etki gösteriyor.

 • Badem yağının içerisindeki E vitamini ve omega-6 yağ asidi, göz çevresindeki koyu halkaları önlemeye yardımcı oluyor.

 • Kilo alıp verme ve gebelik sonucu oluşan çatlak oluşumuna karşı gösterdiği etki ile de adından söz ettiriyor.

 • Son olarak, kadınlar için mükemmel bir makyaj temizleyici olarak kullanılıyor.

Bitti mi? Elbette ki hayır. E o zaman gel, bir de badem yağının diğer faydalarına göz atalım.

Badem Yağı Saç Uzatır mı?

Badem Yağı Saç Uzatır mı?

En merak edilen sorulardan biri de şüphesiz bu. O halde cevaplayalım. Badem yağı elbette ki saç uzatıyor. İçeriğindeki E vitamini gibi güçlü bileşenler sayesinde saçı kökten uca besliyor ve bu sayede uzamasına da yardımcı oluyor. Badem yağının saçlara faydası sadece bu mu? Tabii ki hayır.

 • Saç derindeki ölü derinin atılmasına da yardımcı olan bu yağ, böylelikle kepek oluşumunu önlüyor.

 • İşlem görmüş ve yıpranmış saçları onarıyor ve

 • Saçların hacimli ve parlak görünmesini sağlıyor.

Kafanda dönüp dolaşan diğer bir konuya da açıklık getirelim: Tatlı badem yağı saça nasıl uygulanır?

Bunun için kimileri saf badem yağını alıp saça direk uygulasa da biz bu tip uygulamalardan kaçınmanı öneriyoruz. Çünkü vücudunun, söz konusu etken maddeye karşı geliştirebileceği alerjik durumlar kimi zaman kaçınılmaz olabiliyor. Bu sebeple, direk uygulamalar yerine içeriğinde badem yağı bileşeni bulunan ürünlere yönelmen, bu noktada yararına olacaktır.

Badem Yağı Sakal Çıkarır mı?

Saçlarda gösterdiği etkiyi sakallarda da gösteren badem yağı, sakal çıkarma ve uzatmada da etkili oluyor. Sakal köklerinin güçlenmesini sağlayan badem yağı, sakalları gürleştiriyor. Ayrıca parlak bir görünüm almasına da yardımcı oluyor. Uygulama içinse yine badem yağı içeren etkili bakım ürünlerini araştırmanı öneriyoruz.

Son Olarak: Badem Yağı Kaş Kirpik Bakımı

Son Olarak Badem Yağı Kaş Kirpik Bakımı

Badem yağının kaşa faydaları gün geçtikçe popülerliğini artırırken, kirpik bakımına değinmeden olmaz. Kaşları gürleştirmedeki etkisi dilden dile dolaşan bu yağ, akıllara “badem yağı kirpik uzatır mı?” sorusunu da getiriyor. Öyleyse açıklayalım. Badem yağı, tıpkı saç ve kaş bakımında olduğu gibi, kirpik bakımında da mükemmel etkilere sahip.

Uzmanlar, badem yağının kirpik bölgesindeki kan dolaşımını artırdığını ve bu sayede kirpik oluşumunun sağlandığını söylüyor. Halihazırdaki kirpikler ise zengin bileşenlerin etkisiyle uzuyor. Uygulama için önerimiz; badem yağı bileşeni içeren kaş ve kirpik serumları kullanman yönünde. Sonuç; doğal ve gür görünen kaş ve kirpikler…

Badem içeren cilt bakımı ürünü önerileri

Badem içeren cilt bakımı ürünü önerileri

Kuru ve gergin bir cilde sahipsen, bademin besleyici ve nemlendirici etkisinden faydalanabilirsin. Garnier Süt Bombası Besleyici Kağıt Yüz Maskesi Badem Sütü, hyaluronik asit ve badem sütü içeren formülüyle cilde ihtiyacı olan besini ve nemi sadece 15 dakikada veriyor.

Cildi yoğun bir şekilde besleyen ve onarmaya yardımcı olan bu kağıt yüz maskesi, uyguladıktan hemen sonra cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlarken, kuru bölgelerin görünümünü azaltmaya ve cildi yatıştırmaya yardımcı oluyor. 1 hafta sonra ise cildin onarılmış, güçlü ve pürüzsüz görünmesini sağlıyor.

Tatlı badem yağı

Tatlı badem yağı içeren favori ürünlerden biri, Lancôme Rose Milk Mist. Bu nemlendirici sprey, aynı bir krem gibi nemlendirici etkiye sahip. Aynı zamanda cildi besleyerek, rahatlamış ve ipeksi bir his kazandırıyor. Tatlı badem yağı dışında, Hyalüronik asit, gül suyu, bal ile zenginleştirilmiş formülüyle cildi gün boyu nemlendirerek besliyor.

Tatlı badem yağı içeren Kiehl's Baby Gentle Hair & Body Wash göz yakmayan bebek şampuanını duymuş muydun? Bu çok yönlü göz yakmayan ürün, bebeklerin narin cildini ve saçlarını nazikçe temizler ve arındırır. Pediatrik ve dermatolojik olarak test edilmiş formülü göz yakmadığı için de bebekler için uygun :)

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap