Egzama (Atopik Dermatit)

Atopik Cilt Bakımı için İpuçları

2 dk.
Atopik Cilt Bakımı için İpuçları
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Kaşıntı, egzama veya kuru cilt, atopi semptomlarından bazılarıdır. Özellikle çocukları etkileyen bu patoloji çok can sıkıcı olabilir. Atopik ciltler için hayatı daha kolay hale getirmek için 7 ipucu ile karşındayız!

Atopik bir cilt, lipid bakımından son derece zayıftır. Fasılalı kaşıntı, atopinin semptomlarından biridir ve cildi kaşımak anlık bir iyileşme olmasına rağmen, cilt bariyerine zarar vererek tahriş edici ajanların cilde girişini kolaylaştırır. Sonuç olarak kaşınmanın geri dönmesine neden olur. İşte çıkışı olmayan bir kısır döngü…

Durumu belirgin bir şekilde iyileştiren tedaviye ek olarak, atopi ile gelen kaşıntı, ağrı ve uyku bozuklukları gibi etkileri rahatlatmak ve hastaların çaresiz hissetmelerini önlemek için 7 püf noktası veriyoruz:

egzama

1. Banyo yapmak yerine duş alın. Duşun süresini kısaltın ve çok sıcak sudan kaçının (maksimum 35 ° C)

2. Hijyen/Cilt temizleme ürünlerini iyi seçin.  Hassas ciltler için özel olan, atopik cilt üzerinde test edilmiş nazik temizleyiciler ve yatıştırıcı etkileri olan cilt bakım ürünleri tercih edin.

3. Nemlendirme (hidrat) esastır. Atopik cilt, besinlerle aldığımız yağ asitlerini dönüştüremez, bu yüzden bu elementleri içeren bir krem uygulamak önemlidir.

4. Tırnakla deriyi çizmekten kaçının. Eğer atopisi olan bebekse, elinize pamuklu eldiven giyin. Eğer yetişkinseniz, giyinirken çizik oluşmaması için bir başkasından yardım alın.

5. Sentetik kumaşlara ve yünlere hayır! Daha rahat etmek için kıyafetlerinizde pamuklu kumaşları tercih edin.

6. Cildinizi sık sık tazeleyin. Termal su bu konuda harika bir yardımcıdır. Aynı şekilde kremleri buzdolabında saklamak ve sonrasında kullanmak da cildi rahatlatabilir.

7. Rahatlayın, rahatlayın ve rahatlayın. Gevşeme terapileri, masajlar, hatta yoganın atopiye yardımı dokunabilir. Atopiyi büyük oranda stresin tetiklediği düşünülürse, eğer yetişkinseniz stresi ortadan kaldırmaya çalışın.

8. Cildi temiz tutun ve besleyin, sıcaklık değişikliklerinden ve akarlardan kaçının.

Atopik cildin kaşıntı, kuruluk ve batma hissi çok zorlayıcı olabilir ama Dr. Fermín Vinaixa Corthay'ın bize verdiği tavsiyelere uyarsan, cildinde bir iyileşme olduğunu fark edeceksin. Cildini temiz ve kuru tut, cildi sıkılaştırıcı ve anti-age ürünlerle besle - toz ve nemden, sıcaktan kaçın...

Editörün Favorisi

Eğer kuru, çok kuru ve atopiye eğilim gösteren bir cilde sahipsen, La Roche Posay'in Lipikar serisi aradığın rahatlık hissini sana verebilir. Özellikle kaşıntının azalmasını sağlayan ve tekrarlamasına engel olan bu cilt bakım serisi, cildin nemlenmesini, beslenmesini ve cilt bariyerinin onarılmasını sağlıyor. Cildini temizlemek için ekstra kurutucu oldukları için sabun kullanmak istemiyorsan- La Roche Posay Syndet AP+ temizleme jelini, nemlendirmek için Lipikar Baume AP+ kremi, kaşıntı ataklarını rahatlatmak için de Lipikar Stick AP+'yi kullanabilirsin.

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap