Lancome Skin Science Club Deneyimimiz

HEMEN İNCELE

Kiehl's Tanışma İkilisinde %15 İndirim

ALIŞVERİŞE BAŞLA

Şehir Yaşamı

Aromaterapi Nedir? Aromaterapinin Faydaları Nelerdir?

4 dk.
Aromaterapi Nedir? Aromaterapinin Faydaları Nelerdir?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

En rahatlatıcı tedavi yöntemlerinden olan aromaterapi nasıl yapılır ve faydaları nelerdir diye soranlar buraya!

Geleneksel tedavi yöntemlerinden aromaterapi faydaları sayesinde her geçen gün daha fazla insanı kendine çekiyor. Bilindiği üzere bitkilerin gücü, alternatif tedavilerden modern tıbba kadar birçok alanda kendini ispatlamış durumda. Bitkilerin uçucu yağları ile uygulanan aromaterapi ise hem tıp hem de güzellik alanında popülerliğinden ödün vermiyor.

Tabii, adı gündemden düşmeyen bu yönteme dair sen de birçok şeyi merak ediyor olmalısın. Biz ise bu konuda da boş durmadık ve “Aromaterapi nedir?”, “Aromaterapi ne işe yarar?” ve “Aromaterapi nasıl yapılır?” gibi birçok soruyu senin için cevapladık.

Aromaterapi Tarihi

Aromaterapi Tarihi

Aromaterapi uygulaması, yaklaşık 6 bin yıllık geçmişiyle günümüzde de şifa dağıtmaya devam ediyor. Aromaterapinin, ilk olarak Mısırlılar tarafından mumyalamada kullanıldığı biliniyor. Aynı zamanda geleneksel Çin tıbbında da yer alan bu yöntemin güzellik amacıyla kullanılması Yunanlılara dayanıyor. Aromaterapinin banyo sonrası masaj olarak kullanımı da Roma döneminden itibaren görülüyor. Günümüz modern tekniklerini ise Fransız Kimyager Dr. René-Maurice Gattefossé’ye borçluyuz. 

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi Nedir?

Uçucu (esansiyel) yağların fiziksel ve ruhsal zindeliğe yardımcı olması için kullanılması, aromaterapi olarak adlandırılıyor. Buna göre aromaterapi, hastalıklara çare bulmaktan ziyade koruyucu veya tamamlayıcı bir yöntem olarak kullanılıyor. Vücut ve ruhun bir bütün olarak ele alındığı bu yöntemde, organizmada denge sağlanması amaçlanıyor.

Aromaterapi Yağları Nasıl Olur?

Aromaterapinin temelinde esansiyel bitkilerin yer alması nedeniyle, bu yöntemin şifalı ot tedavisi olduğu düşünülüyor. Ancak aromaterapi, bazı noktalarda bu tanıma uymuyor. Bu yöntemde kullanılan aracı, kurutulmuş bitkilere kıyasla çok daha konsantre olan yağlar oluşturuyor. Aromaterapiye özel yağlar; oldukça yoğun bir kıvamda bulunduğundan, aromaterapi eğitimi almış kişilerce seyreltilerek kullanım gerektiriyor. 

Aromaterapi Yağları Nelerdir?

Aromaterapi Yağları Nelerdir?

Bu başlık, “Hangi yağlar uçucudur?” şeklinde de düşünülebilir. Aromaterapide daha çok gül, lavanta ve yasemin öne çıksa da sandal ağacı, papatya, sardunya ve ylang-ylang gibi çiçekler de sıkça kullanılıyor. Ayrıca ardıç, biberiye, defne, ekinezya, clary tohumu, çördük otu, fesleğen, ıtır, jojoba, nane, kekik, melisa, okaliptüs ve vanilya gibi çok çeşitli bitkilerin yağları da farklı rahatsızlıklara göre tercih ediliyor.

Doğal olmalarından dolayı alerji olasılığı dışında yan etkisi görülmeyen bu bitkilerin yağları; antiseptik, anti bakteriyel, anti-stres ve antioksidan olma özellikleriyle birçok sağlık sorununa iyi geliyor.  

Aromaterapi Faydaları Nelerdir?

Aromaterapi Faydaları Nelerdir?
 • Nörolojik hastalıkların tedavisine yardımcı oluyor.

 • Baş ve vücut ağrılarının iyileşmesini sağlıyor.

 • Onkoloji hastalarında anksiyete ve mide bulantısını önlemede kullanılıyor.

 • Zihnin uyarılması ve berraklaştırılmasını sağlıyor.

 • Stresi azaltarak yorgunluk ve depresyona iyi geliyor.

 • Yaraların iyileşmesini ve cildin temizlenmesini sağlıyor.

 • Solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde işe yarıyor.

 • Şişliklerin ve kas tutulmalarının iyileşmesine yardımcı oluyor.

 • Selülit ve çatlakların hafiflemesini sağlıyor.

 • Sinek ısırıkları ve böcek sokmalarının iyileşmesinde etkili oluyor.

 • Deri hastalıklarının tedavisinde rol oynuyor.

 • Akne ve sivilcelerin giderilmesine yardımcı oluyor.

 • Kan dolaşımını hızlandırarak hem kardiyovasküler sistemin sağlıklı işlemesini hem de cildin yenilenmesini sağlıyor.

 • Cildin nemli ve pürüzsüz olmasına yardımcı oluyor.

 • İnce çizgi ve kırışıklıkların önlenmesinde etkili oluyor.

 • Sarkmaların toparlanmasını ve cildin sıkılaşmasını sağlıyor.

Aromaterapi Nasıl Yapılır? Aromaterapi Teknikleri Nelerdir?

Aromaterapi Nasıl Yapılır? Aromaterapi Teknikleri Nelerdir?

Aromaterapinin sadece masaj olduğu sanılsa da bilinen diğer uygulamalar da bu uygulamaya dahil ediliyor. Bu yöntemin tüm uygulamaları ise şu şekilde:

1)  Masaj: Kemik, kas ve sinirlere eş zamanlı etki eden bu yöntem; teknik hakimiyet gerektiriyor. Bu nedenle aromaterapi masajının, aromaterapi tekniklerine hakim masörler tarafından yapılması gerekiyor..

2)  Kompres: Ağrı, burkulma ve şişme gibi durumlarda sıcak veya soğuk olarak uygulanabilen kompres yöntemi, günümüzde de en çok uygulanan tedaviler arasında yer alıyor.

3)  Buğu (İnhalasyon): Çoğunlukla solunum yolu hastalıklarına çözüm sağlamak amacıyla uygulanan bu yöntemde, kaynar suya birkaç damla aromaterapi yağı damlatılıyor. Suyun üstüne doğru başa havlu kapatılarak birkaç dakika boyunca teneffüs ediliyor.

4)  Banyo: Fito Balneoloji olarak isimlendirilen özel banyolarda uygulanan bu yöntemde, termal veya mineralli sular kullanılarak terapi uygulanıyor.

Cilt bakımı: Yüz yağları önerisi

Yüze yağ ile masaj

Vücudunda aromaterapinin rahatlatıcı ve arındırıcı etkisini, yüzünde de yakalayabilirsin. Bunun için yüz yağlarıyla yüzüne masaj yapabilir, yüzündeki dolaşımı hızlandırarak yenilenmesini ve onarılmasını sağlayabilirsin.

Bizim favori yüz yağlarımızdan biri, L'Oréal Paris Mucizevi Yağ. Cildin ışıltısını geri kazandırmak, pürüzsüz, sağlıklı ve canlı görünmesini sağlamak için her gün bu yağı cildimize uyguluyoruz. Mucizevi Yağ'ın formülündeki lavanta, gül, mercanköşk, papatya, biberiye, portakal, sardunya ve lavandin gibi 8 temel yağ sayesinde cildi beslemeye ve nemlendirmeye yardımcı oluyor, ışıltısını ve canlılığını kazanmasını sağlıyor. Bu yağla cildine masaj yapabilir, cildinin anında rahatadığını ve günden güne ışıltı kazandığını görebilirsin.

Bir diğer yüz yağı favorimiz ise geceleri uygulamayı sevdiğimiz Kiehl's Mİdnight Recovery Concentrate. Cilt kendini geceleri daha hızlı yenilediği ve onardığı için, bu yüz yağı sabahları ışıl ışıl ve pürüzsüz bir ciltle uyanmak için ideal. Formülündeki akşam sefası, lavanta ve skualan yağı ile cilt bariyerinin onarılmasına, rahatlamasına ve nemlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca mis gibi lavanta kokusu, huzurlu bir uyku çekmeye de yardımcı oluyor! 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap