Estetik

Akupunktur Nedir? Ne İşe Yarar?

4 dk.
Akupunktur Nedir? Ne İşe Yarar?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Eminiz sen de daha önce akupunktur tedavisini duymuşsundur. Geleneksel Çin tıbbında hastaların şifa bulması için yapılan bu tedavinin ünü tüm dünyaya yayılmış bulunuyor. Akupunktur yüze yapılabileceği gibi vücudun da şifa bulması için tercih edilebilir. 

Akupunktur, en kısa tanımıyla vücuda ince iğnelerin batırılması ile tedavi edilmesi ve vücudun iyileşmesini sağlamak anlamına gelir. Sen de akupunkturun faydalarından yararlanmak ve tedavine ek olarak yaptırmak istersen mutlaka doktorunun onayını almalısın. 

Akupunktur nedir?

Akupunktur nedir?

Akupunktur, cildimizdeki belirli noktaları iğnelerle tetikleyerek bazı sağlık sorunlarını tedavi etmeye yönelik geleneksel Çin temelli bir yaklaşım. Geleneksel Doğu tıbbında kullanılan akupunktur dokuları organları ve vücudun çeşitli bölgelerini etkilemek için cilt yüzeyinin sinir açısından zengin alanlarını uyaran izsiz bir tedavi seçeneği olarak da tanımlanabilir. 

Akupunktur nasıl çalışıyor?: Her akupunktur iğnesi yerleştirilen bölgede küçük bir yara oluşturuyor ve kontrollü bir hasar yaratılıyor. Vücudun tepki vereceği öngörülen bu noktalara sinyal gönderilerek bağışıklık sistemi uyarılır ve dolaşım teşvik edilir. Akupunktur sonrasında yara iyileşmesi ve cildin kendini yenilemesi hedefleniyor.

Editörün Favorisi

Cildinin yenilenmesini isteyenler için L’Oréal Paris Retinol Gece Serumu, bizim bugüne kadar kullandığımız en etkili yüz serumlarından biri! Cildin kendini yenilemesini destekleyerek ince kırışık ve solgun görünümü düzelten Loreal serum, optimum emilim teknolojisi ile cildine en iyi etkiyi sağlar. A vitamini formülü olan retinol, cilde uygulandığında ciltteki ince kırışıklıkların azalmasına yardımcı oluyor ve hücre yenilenmesini hızlandırıyor. Böylece cildin retinol serumu sonrasında daha canlı ve genç görünmeye başlıyor. 

L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu denemeye başladığımız günden itibaren ince kırışıkların yumuşadığını gördük. Düzenli kullanımda derin kırışıklıklarda da etkili bu gece serumu %0,2 saf retinol sayesinde cildi derinlemesine nemlendiriyor ve sabahları daha dinlenmiş görünmemizi sağlıyor. 

Akupunktur ne işe yarıyor?

Akupunktur ne işe yarıyor?
  • Alerji
  • Depresyon
  • Kireçlenme
  • Kronik boyun,  baş ve diz ağrıları
  • Hipertansiyon
  • Regl krampları
  • Uykusuzluk
  • Migren ağrıları
  • Sabah bulantıları
  • Eklem burkulmaları

Akupunktur sivilce ve akne gibi cilt sorunlarında da işe yaradığı söyleniyor. Fakat akupunkturun cilt problemlerine iyi gelip gelmediği henüz kanıtlanmadı. Bu yüzden sivilce izlerin ve yüzündeki diğer problemler için akupunktur yaptırmak riskli olabilir. Mutlaka doktorunun fikrini alarak cilt sorunlarına en iyi gelecek tedavi yöntemlerini araştırmalısın. 

Editörün Favorisi

Cilt kusurları ve cildindeki lekeler için bakım seti arıyorsan sana La Roche Posay Effaclar serisini öneririz. Effaclar Jel, cildinin derinlemesine temizlenmesine yardımcı oluyor, formülündeki temizleyici ajanlar cildindeki kiri ve fazla sebumu uzaklaştırıyor. Böylece Effaclar Jel sonrası cildin gün içinde aşırı yağlanmıyor. 

Biz temizleyici jel sonrasında mutlaka tonikle cildin sıkılaşmasına yardımcı oluyoruz. Yağlı ve karma ciltler için önerdiğimiz Effaclar Tonik, cildinde sıkılaşma sağlarken aynı zamanda mikro soyucu etki gösteriyor. İçeriğindeki sıkılaştırıcı LHA sayesinde gözeneklerini sıkılaştırır ve cildini daha pürüzsüz gösterir. Hassas cildinin son bakım adımında onarıcı bakım kremini kullanmalısın. Effaclar Duo (+) bakım kremi, akneye eğilim gösteren ciltler için önerebileceğimiz en iyi nemlendiricilerden biri! Jel krem dokudaki bu ürün, cildindeki leke görünümüne karşı etki göstererek yüzünü tek tona ulaştırmayı hedefler, cilt görünümünün yenilenmesine yardımcı olur. 

Akupunktur nasıl yapılır?

Akupunktur nasıl yapılır?

Akupunktur yaptırmak isteyenler ilk önce steril ve güvenilir bir merkez bulmalılar. Akupunktur uygulamasında kullanılan iğnelerin temiz olması ve tek kullanımlık olması çok önemli! Ayrıca mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Böyle bir tedavi düşünürsen, öncelikle doktoruna danışman gerektiğini de hatırlatalım.

Akupunktur süresi, tedavi edilecek bölgenin büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir. İğneleri ilk batırdıklarında minik bir acı hissedebilirsin. Akupunktur iğneleri 2 mm - 4 cm arasındaki derinliklere batırılıyor. Genellikle bu iğneler cildinde 20 ila 30 dakika arasında kalır. Kişinin tedavi yöntemine göre iğneler ısıtılabilir veya aşağı yukarı hareket ettirilerek etki alanı genişletilebilir. 

Akupunktur tedavisi genellikle acısız geçer. Bazı kişiler bu tedaviye ek olarak Akupresör uygulaması da yaptırabilir. Bu uygulamada kişinin akupunktur noktalarına parmak masajı yapılarak enerji yoğunluğu dağıtılıyor ve organların rahatlaması sağlanıyor. Lazer akupunktur yönteminde ise, klasik akupunkturdan farklı olarak lazer ışınları kullanılıyor. Bu ışınlar tıpkı iğne darbeleri gibi cilde etki eder ve akupunktur faydası sağlar. 

Editörün Favorisi

Cildinin yenilenmesi ve daha canlı görünmesi için sadece 5 dakikada etki gösteren Garnier C Vitamini Ampul Kağıt Yüz Maskesi, solgun ve yorgun görünen ciltler cildin ışıltılı görünmesi için bire bir! 

Ampul maskeyi uyguladıktan 5 dakika sonra cildinin daha aydınlık göründüğünü ve solgun cildinin daha enerjik durduğunu fark edersin. Formülündeki %1 Vitamin Cg ve ananas özü cildine bakım yaparak yorgun görünümü gideriyor ve yüzüne doğal parlaklık kazandırıyor. Özel günlerden hemen önce cildini anında canlandırmak için daha iyi bir yöntem düşünemiyoruz! 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap