Sağlıklı Beslenme

Akdeniz Tipi Beslenme Nedir? Nasıl Uygulanır?

4 dk.
Akdeniz Tipi Beslenme Nedir? Nasıl Uygulanır?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Sağlıklı beslenme ile ilgili makaleleri okuyorsan Akdeniz diyeti veya Akdeniz tipi beslenme olarak bilinen beslenme yöntemini sık sık duymuş olabilirsin. Özellikle kalp, damar rahatsızlıklarına iyi gelen, obeziteyi önleyen ve daha dinç, sağlıklı kalmanı sağlayan beslenme tiplerinin başında Akdeniz beslenme gelir. Eğer sen de Akdeniz diyetiyle daha sağlıklı, ince ve fit bir vücuda sahip olmak istiyorsan Akdeniz diyetinin nasıl yapıldığını araştırmalısın. Adım adım Akdeniz tipi beslenmeyi öğrenmek isteyenler makalenin devamına bekleniyor. 

Akdeniz diyeti nedir?

Akdeniz diyeti nedir?

Akdeniz usulü beslenmenin bir çok çalışmayla en sağlıklı diyet tipi olduğu görülüyor. Akdeniz diyetinin temeli, taze sebze ve meyvelerden geçiyor. Tahıllı gıdalar, kabuklu yemişler, balık ve zeytinyağı bu beslenme türünün olmazsa olmazları!

Akdeniz diyet listesinde Omega-3 açısından zengin balıklar, kavrulmamış yağlı tohumlar ve yağ içeriği yüksek kuruyemiş çeşitleri yer alıyor. Sağlıklı zeytinyağı ise Akdeniz tipi beslenmenin temelini oluşturuyor. Akdeniz diyetiyle, kalp damat hastalıkları en aza indirilebiliyor, diyabet ve obezite kontrol altında tutuluyor. Hem sağlık risklerini azaltan, hem de daha ince görünmeni sağlayan Akdeniz tarzı beslenmeyi sen de en kısa zamanda denemelisin. 

Editörün önerisi: Sağlıklı süper gıdaları cilt bakımında kullanmaya ne dersin? Garnier C Vitamini Ampul Kağıt Yüz Maskesi, solgun ve yorgun görünen ciltleri, formülündeki ananas özü ve %1 vitamin Cg ile hızlı bir şekilde daha canlı bir hale getiriyor. Garnier kağıt maske, cilde sağlıklı bir ışıltı kazandırıyor ve uykusuz gecelerin izini tek seferde silmeyi başarıyor.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Akdeniz diyetinde neler yenir?

Akdeniz diyetinde neler yenir?
 • Daha fazla yapraklı yeşillikler, sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, fasulye, fındık ve baklagiller yemelisin.
 •  Balık, kümes hayvanları ve yumurtalardan orta dereceli tüketerek yağsız proteinler almalısın. 
 • Daha az kırmızı et ve tatlı ye. Akdeniz diyetinde kırmızı et, daha az sıklıkla ve daha az miktarda tüketilmeli.
 • Sızma zeytinyağını  düzenli olarak kullanmalısın.
 • İşlenmiş gıdalardan, fazla şekerden ve paketli yemeklerden olabildiğince uzak durmalısın. 

Akdeniz tipi beslenme nasıl yapılır?

1. İşlenmiş gıdalardan uzak dur

1. İşlenmiş gıdalardan uzak dur

Acıktığında veya yemek yapmak istemediğinde elin hazır gıdalara gidebilir. Dondurulmuş pizza, fast food veya hazır mantı gibi seçenekler ilk bakışta kolay gelse de vücudun için pek de faydalı olduğu söylenemez. 

Akdeniz tipi beslenme yapmak istiyorsan ilk önce işlenmiş, hızlı gıda alışkanlıklarını değiştirmelisin. Canın tavuk çekiyorsa, kızartma tavuk yerine tavuk göğsü ızgara yapabilirsin. Evde tavuk veya taze sebze gibi pişirmeye uygun yiyecekler tutmak dışarıdan yemek sipariş etmeni azaltacak ve zamanla evde yemek yapmaktan zevk almaya başlayacaksın. 

2. Daha fazla sebze ve meyve ye

2. Daha fazla sebze ve meyve ye

Akdeniz tipi beslenmeyi bir piramit olarak düşünürsek tabanında taze sebze ve meyveler görebiliriz. Akdeniz diyeti yapanlar, vejetaryen malzemelerle sağlıklı sebze yemekleri pişiriyorlar. Sen de sebze yemeğini daha doyurucu bir hale getirmek için nohutlu salata veya mercimekli salata gibi zengin salatalar hazırlamalısın. 

Editörün önerisi: Taze meyve ve sebzelerin faydalarını konuşurken cilt güzelliğine olan katkılarını da unutmayalım. L'Oreal Paris Siyah Nokta Karşıtı Şeker Peeling, kivi tohumları sayesinde cildini pürüzsüzleştiriyor ve siyah noktaları gözle görülür şekilde azaltıyor. Akdeniz tipi beslenmeyi cilt bakımına da eklemeyi unutma!

Ürünü burada inceleyebilirsin

3. Sadece zeytinyağı kullan

3. Sadece zeytinyağı kullan

Akdeniz usulü beslenmede bildiğin bütün yağları rafından kaldır ve sadece zeytinyağı kullan. Evet, bütün yemeklerinde ve salatalarında zeytinyağı kullanmalısın. Bilinenin aksine, zeytinyağında pirinç dahil pişirebilir, balık kızartması yapabilirsin. 

Zeytinyağı tüketiminin fazla olduğu Akdeniz bölgelerinde yapılana araştırmalarda kalp ve damar hastalıklarının daha az olduğu ve kanser riskinin daha düşük çıktığı görülüyor. Aynı zamanda zeytinyağı tüketimi kronik rahatsızlıkların da önüne geçerek daha sağlıklı bir hayat sağlıyor. 

4. Tatlı yerine kuyu meyve tüket

Akdeniz diyetinde tatlı yerine peynir ve yoğurtla karıştırılmış meyveleri görüyoruz. İncir, kuru eriklerle tatlandırılan peynir tabakları veya meyveli yoğurt yiyerek tatlı ihtiyacını giderebilirsin. 

Akdeniz diyetinde şerbetli, çok kalorili tatlılar görmek mümkün değil. Bunlar yerine sütlü tatlılar ve hafif meyveli tatlılar yiyerek daha dinç ve enerjik hissedebilirsin. 

Akdeniz tipi beslenmenin faydaları

Akdeniz tipi beslenmenin faydaları

'Akdeniz diyeti neden sağlıklı?' diye soranları hemen aydınlatalım! 

 • Kalp hastalığı ve felç riski daha az: Akdeniz diyeti yapanlar, işlenmiş unlu mamulleri tüketmiyor ve kırmızı etten uzak duruyorlar. Bu gibi faktörler kalp rahatsızlıklarını ve felç riskini önlüyor. 
 • Daha dinamik olmanı sağlar: Akdeniz tipi beslenmeyi uygulayanlar, kas zayıflığı, kronik rahatsızlık ve kronik yorgunluk gibi şikayetleri oldukça az oluyor. 
 • Alzheimer riskini azaltır: Yapılan araştırmalara göre Akdeniz diyetindeki kolesterol, kan şekeri seviyesini düzeltebilir ve genel kan damarı sağlığını iyileştirebilir. Bunlar da Alzheimer hastalığı riskini düşürüyor. 
 • Parkinson hastalığı riski yarıya iner: Akdeniz diyetindeki yüksek seviyedeki antioksidanlar, hücrelerin oksidatif stres adı verilen zarar verici bir süreçten geçmesini önleyebiliyor ve böylece Parkinson hastalığı riskini yarıya indiriyor. 
 • Ömür uzatıyor: Akdeniz diyeti yapanların, kalp hastalığı ve kansere yakalanma riski daha az oluyor. Bu da ölüm riskini düşürüyor, daha kaliteli ve verimli günler geçirebiliyorsun.
 • Diyabet riskini azaltıyor: Akdeniz diyeti, yavaş sindirilen, kan şekerindeki büyük dalgalanmaları önleyen ve kilonu korumana yardımcı olabilen bir beslenme yöntemidir. Bu sebeple diyabet hastalığı olanlar Akdeniz tipi beslenmeyi denemeliler. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap