Dudak Bakımı

Açıklıyoruz: Dudakta Uçuk Neden Çıkar, Nasıl Geçer?

2 dk.
Açıklıyoruz: Dudakta Uçuk Neden Çıkar, Nasıl Geçer?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Dudakta uçuk çıkması en sevmediğimiz cilt problemlerin başında geliyor. Dudağında hiç uçuk çıkmamış olanlar varsa çok şanslılar! Uçuk çıkaranlar ise bizin ne demek istediğimizi çok iyi anladılar.

Dudakta çıkan uçuğu geçirmek için bugüne kadar denemediğimiz yol kalmadı. Tabii bu süreçte uçuğun sebeplerini, uçuğun neden çıktığını ve nasıl geçirmemiz gerektiğini detaylıca araştırdık. Şimdi hem öğrendiklerimizden hem de uçuk deneyimlerimizden yola çıkarak ‘uçuk nasıl geçer?’, ‘uçuk neden çıkar?’ gibi soruların cevaplarını en ince ayrıntısına kadar anlatıyoruz.

Uçuk nedir?

Dudağında çıkanın sivilce mi yoksa uçuk mu olduğunu nasıl anlayacaksın? Hemen anlatalım!

Tıp dilinde Herpes adı verilen uçuk genellikle dudak kenarında ve dudak çevresinde belirir. Herpes, dudak çevresinde ağrılı, içi sıvı dolu ağrılı kabarcıklardan oluşur. Dudaktaki uçuğa yakından baktığında birkaç farklı kabarcığın bir araya gelip kümelendiğini görebilirsin. Dudağında çıkan oluşumun içinin sıvı dolu olduğunu ve birkaç farklı başı olduğunu görüyorsan aman dokunma! Bu tam da bahsettiğimiz Herpes Simpleks virüsü.

Uçuk neden çıkar?

Dudakta çıkan uçuk bulaşıcı bir virüsten meydana gelir. Uçuğa sebep olan Herpes Simpleks virüsü günümüzde oldukça yaygın olan enfeksiyonlardan biridir. Uçuk, genellikle bağışıklılık sistemi zayıf kişilerde görülür.

Artık dudakta uçuk neden çıkar biliyorsun! Uçuk virüsü kaptıysan, çevrendeki insanlara bulaştırmamak için sık sık ellerini yıkamalı, kimsenin uçuğuna dokunmana izin vermemelisin. Dudakta çıkan uçuk 2-3 hafta içinde genellikle tedavi edilerek geçer.

Uçuk nasıl geçer?

Uçuk nasıl geçer?

Dudağında uçuk çıktıysa, ilk olarak aklına gelen soru ‘uçuk nasıl geçer?’ olacaktır. Merak etme, geçmiş deneyimlerimize dayanarak uçuğun nasıl geçtiğini artık çok iyi biliyoruz.

Uçuk virüsünü kaptıysan ortalama olarak kuluçka süresi 4 gün olacaktır. Bazı kişilerde bu süre 12 güne kadar çıkabilir. Bu sürede dudak üzerinde yanma, karıncalanma ve ağrı hissi olabilir, bu çok normaldir.

Editörün Favorisi

la roche posay cicaplast jel b5

Uçuğun çıkmaya başladığını anladığın ilk andan itibaren La Roche Posay Cicaplast Gel’i uçuğunun üzerine sürerek uçuğunun en izsiz, acısız ve kolay bir şekilde geçmesini sağlayabilirsin. Cildini yatıştıran, uçuğunun yayılmadan geçmesini sağlayan bu jeli uçuk döneminde çantandan çıkarmamalısın.

la roche posay cicaplast levres

Uçuk çıkarmaya başladıysan bu süreçte yoğurt, kefir gibi probiyotikleri normalden daha sık tüketmelisin. Probiyotikleri düzenli olarak tüketmek daha az uçuk çıkarmana yardımcı olacaktır. C ve E vitamini tüketmek ve çinko desteği almak uçuk tedavisi için önemlidir.

Uçuğunun daha hızlı ve iz bırakmadan iyileşmesi için gün içinde uçuğunun üzerine La Roche Posay Cicaplast Levres'i hassas bir şekilde uygulamalısın. Uçuğuna hasar vermeden, yumuşak hareketlerle masaj yaparak Cicaplast jeli günde iki kere uygula. Bizim gibi sık sık  uçuk çıkaranlar için mucizevi bir hale gelen bu jel kremi mutlaka evinde ve çantanda bulundurmalısın.

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap