Şehir Yaşamı

9 Adımda Hayat Kaliteni Artırmak İçin Bilmen Gereken Her Şey!

4 dk.
9 Adımda Hayat Kaliteni Artırmak İçin Bilmen Gereken Her Şey!
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Kaliteli yaşam için önerilerimiz ile günlük alışkanlıklarını gözden geçirmeye hazır mısın?

Hayatın koşuşturmacası içerisinde ara sıra kaliteli yaşam kavramına dair düşündüğün oluyor mu? Bu kavram kişiye göre değişkenlik gösterse de herkesçe kabul edilecek bir tanımlama yapmak mümkün. O da şu: Kaliteli yaşam, her şeyden önce sağlıklı bir yaşam anlamına geliyor.

Tabii kaliteli yaşamın bir diğer tanımını da “kendinden memnun olmak” şeklinde yapabiliriz. Bu da yine sağlık ile mümkün. Çünkü tam anlamıyla sağlıklı bir vücut, dış görünüm anlamında da maskesiz bir güzelliği beraberinde getiriyor. Öyleyse her birini aslında senin de bildiğin, ancak tekrar tekrar duymaya ve pekiştirmeye ihtiyaç duyduğun hayat kalitesini arttırma yollarının neler olduğuna bir bakalım.

Kaliteli Yaşam İçin Öneriler

Kaliteli Yaşam İçin Öneriler

1) Alkolü ve Sigarayı Bırak

Sigara ve alkol gibi bağımlılıklar, hayat kalitesini sağlık anlamında düşürdüğü gibi özgüveni de aşağıya çekiyor. Çünkü bu alışkanlıklara karşı koyamama hissi, kişinin kendini iradesiz hissetmesine sebep oluyor. Öyleyse sağlıklı bir vücut, ruh ve cilt için önce hayat kaliteni düşüren alışkanlıklardan vazgeç!

2) Daha Çok Su İç

Az su içen bir toplum olarak, su içmeyi düzenli bir alışkanlık haline getirmekte çok zorlanıyoruz. Hatta sadece hayatta kalmak için su tüketiyoruz desek abartı olmaz. Vücudunun tüm sistemlerini deyim yerindeyse dirilten ve “içtikçe güzelleştiren” suya hayatında daha fazla yer aç. Günden güne nasıl daha enerjik ve ışıltılı göründüğüne şahit ol!

3) Şekeri Hayatından Çıkar

Şeker ve şekerli gıdaların tüketimi her ne kadar çok büyük bir keyif verse de vücuduna zararları bakımından onunla kimse yarışamıyor. Obezite, diyabet, kalp hastalıkları, hızlı yaşlanma ve hatta depresyon… Tüm bunlara neden olması nedeniyle şeker, üç büyük zehirden biri olarak adlandırılıyor. 

4) Dengeli Beslen

İlkokul yıllarındayken Hayat Bilgisi dersinde öğrendiğimiz bir bilgi, yaşamımızın her döneminde olduğu gibi şimdi de önümüze geliyor: Dört temel besin grubundan dengeli bir şekilde tüketmek… Bu besin gruplarının ise “meyve ve sebzeler”, “süt ve süt ürünleri”, “et, balık, yumurta ve baklagiller” ile “ekmek ve tahıllar” olduğunu biliyor olmalısın. Yani hiç karbonhidrat ya da yağ almadan beslenmek sağlıklı beslenmek olmuyor.

5) Hareket Et

Bu maddenin neden doğrudan “spor yap” değil de “hareket et” olduğunu düşündün mü? Çünkü günlük yaşamında yaptığın hareketler, aslında kaslarının en çok ihtiyaç duyduğu hareketler. Spor ise ek olarak kaslarını daha sistematik biçimde çalıştırıyor. Orta düzeyde hareketli bir yaşamda, günde hiç uğraşmadan yaklaşık 2000 kalori yakıyorsun. Bu da sağlıklı, fit ve güzel görünümüne katkı sağlıyor.

6) Bir Hobi Edin

Keyifli aktivitelerin, serotonin yani mutluluk hormonunu artırdığını bilmeyen yoktur. Hobi, stresle başa çıkmak ve mutluluğu artırmak için birebir. Sana en uygun hobiyi bulmak için belki biraz deneme-yanılma gerekecek. Ancak kendini ait hissettiğin uğraşı bulduğunda yaşamın daha da anlam kazanacak.

7) Uykuya Daha Fazla Zaman Ayır

Uykunun neredeyse lüks olarak algılandığı günümüzde, uykunu alamadığın her günün aslında ömründen çaldığını söylesek çok mu karamsar oluruz? Beyin, ruh, beden ve cilt sağlığı için mutlaka en az 7 saat uyumaya özen göstermeye ne dersin? Böylece her geçen gün daha genç ve dinç hissedebilirsin.

8) Güneş Kremini Bakım Felsefesi Haline Getir

Cilt bakım rutinini ihmal etmeksizin yaptığını biliyoruz. Ancak cildinin, temizlik ve nemlendirmenin yanı sıra korunmaya da ihtiyaç duyduğunu unutmaman gerekiyor. Güneş ışınları ve hava gibi çevresel faktörler, yaşlanma belirtileri nedenlerinin yüzde 80’ini kendi başına üstleniyor. Bu nedenle cildinde iyi bir gelecek için yapılması gerekenlerin başında güneş kremi kullanmak geliyor.

Editörün Favorisi

Tüm cilt tipleri için uygun, her gün tek başına veya makyaj altına kullanabileceğin iyi bir güneş kremi önerisi istersen, SkinCeuticals'ın Ultra Facial Defense SPF 50 kremini önerebiliriz. Dokusu çok hafif olduğu için ciltte ağırlık yaratmıyor, kolay dağılıyor ve yağlı bir his bırakmıyor. SPF 50 içeriği ile güneşin ciltteki yaşlanma etkilerine engel oluyor, foto hasarı önelemek için UV filtreleri barındırıyor. Bu güneş kremini biz uygulamadan dışarı çıkmıyoruz.

9) Her Halini Sevmeyi Öğren

Kendini makyajlı sevenler, klasik giyimli iken sevenler veya saçlarını kızılken sevenler… Kısacası kendini sevmek için belli kriterler arayanlar… Ancak sen saç boyan aktığı zaman, uykusuzken, yeni uyandığında, pijamalarınla, terlediğinde ve kısacası her an güzelsin. Her halini tek bir bütün olarak sevmeyi öğrendiğinde, inan hayat çok daha güzel!

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap