Hamilelik

7 Adımda Hamilelikte Beslenme Önerileri

4 dk.
7 Adımda Hamilelikte Beslenme Önerileri
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Hamilelikte beslenme, anne ve bebek sağlığı için olduğu kadar cilt güzelliği için de çok önemli. Çünkü kimyasal maddelerden uzak durman gereken bu süreçte, cildin için uyguladığın bazı işlemleri askıya almak durumunda kalabilirsin. Bu dönemde cildine ise en çok, doğru bir beslenme programı uygulamak ve tabii spor yapmak katkı sağlayacak. 

Hamilelikte Ciltte Nasıl Değişimler Meydana Geliyor?

Hamilelikte Ciltte Nasıl Değişimler Meydana Geliyor?

Hamilelikte vücutta meydana gelen hormonal ve yapısal değişikliklerden dolayı, ciltte alışılmadık değişimler oluyor. Bu nedenle hamilelikte sivilcelenme, cilt hassasiyeti, kızarıklıklar, renk eşitsizlikleri, cilt lekeleri ve donuk bir cilt görünümü oluşabiliyor. Özellikle gebeliğin son üç ayında ortaya çıkan çatlakları da unutmamak gerekiyor. 

Hamilelikte Beslenme ve Spor Cilde Nasıl Katkı Sağlıyor?

Hamilelikte Beslenme ve Spor Cilde Nasıl Katkı Sağlıyor?

Gebelikte ortaya çıkabilecek cilt problemlerine karşı, kimyasal kozmetik ve medikal yöntemlerden uzak durman gerekiyor. Ancak cilt bakımını doğal içerikli kozmetik ürünler ve bakım yağları ile yapabilirsin. Bu süreçte asıl yapılması gereken ise hamilelikte beslenme programının doğru hazırlanması. 

Bu sayede bebeğin içeride sağlıkla büyürken, cildin de ihtiyacı olan bakımı içten sağlamış olacak. Gebelikte beslenme programının sporla desteklenmesi ise doğumun kolay gerçekleşmesinin yanı sıra kilo kontrolünü sağlamak, çatlakları azaltmak ve kan dolaşımını dengelemek için çok önemli.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

1. Ani Kilo Artışına Karşı Dikkatli Ol

1. Ani Kilo Artışına Karşı Dikkatli Ol

Gebelik başlangıcında ideal kiloda isen hamilelik boyunca toplam 9-12 kilo alabilirsin. Ancak vücut kitle endeksin normalin üstünde ise bu artış, 7-9 kilo arasında olmalı. Hamilelikte çatlak oluşumunun önüne geçmek için kilo artışının yavaş ve düzenli olması büyük önem taşıyor. Bunun için ise artan iştahını bastırmak adına sık ve küçük porsiyonlu beslenmeye özen gösterebilirsin.

2. Bol Su Tüketimini Sakın İhmal Etme

2. Bol Su Tüketimini Sakın İhmal Etme

Hamileliğin adeta diğer adı olan ödem, bol su tüketimi sayesinde azalıyor. Bebeğinin içeride en iyi şekilde gelişmesi ve senin de sağlığın için günde en az 2-3 litre su içmen gerekiyor. Bu aynı zamanda cildinin nemini ve canlılığını korumak adına da en temel şartlardan biri.

3. Et Grubu Besinlere Ağırlık Ver

Et Grubu Besinlere Ağırlık Ver

Kırmızı et, tavuk, hindi, balık ve yumurta gibi besinleri halihazırda büyük bir iştahla tüketeceğinden eminiz. Et grubu; protein başta olmak üzere demir, B12, fosfor, B2, folik asit ve B6 gibi çok ihtiyaç duyduğun besin ögelerini içeriyor. Günde en az 3-4 porsiyon et tüketimi, kansızlık sorununun üstesinden geldiği gibi hücrelerinin yenilenme sürecini de hızlandırıyor.

4. En Büyük Dostun Süt ve Süt Ürünleri

4. En Büyük Dostun Süt ve Süt Ürünleri

Kalsiyum bakımından en zengin kaynak olan süt ve süt ürünleri; A vitamini, B6 ve B12 içermesi yönünden oldukça önemli. Süt grubu; bebeğin kemik gelişimini sağlamasının yanı sıra doku ve hücreleri sağlamlaştırıyor. Ayrıca cildin nem ve elastikiyet kazanmasına yardımcı olan bu besinler; hücre üretimini hızlandırarak cilt, saç ve tırnak sağlığına büyük katkı sağlıyor.  

5. Tahıl Grubu ile Seviyeli Bir İlişki

İhtiyacın olan enerjiyi büyük oranda karşılayan ekmek, makarna, pilav, bisküvi ve patates gibi besinlere olan düşkünlüğünün arttığı bir dönemden geçiyorsun. Ancak bu esnada tam taneli ve beyazlatılmamış tahıl ürünleri tüketmeye özen göstermelisin. Aksi takdirde kan şekerin çabucak düşerek gıda ihtiyacını tekrar artırabilir.

6. Sebze ve Meyvelerle Aranı Çok İyi Tut

6. Sebze ve Meyvelerle Aranı Çok İyi Tut

A,C,E,K vitamini ve potasyum bakımından zengin olan sebze ve meyveleri; gebelikte beslenme listene mutlaka eklemelisin. Su ve lif ihtiyacını da sağlıklı bir şekilde karşılayan bu besin grubu, içerdiği antioksidanlarla hem bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor hem de cildini canlandırıyor. Bu nedenle günde en az 5 porsiyon sebze-meyve tüketmelisin. 

7. Yağ Tüketimi de Olmazsa Olmaz

7. Yağ Tüketimi de Olmazsa Olmaz

Zeytinyağı başta olmak üzere doğal bitkisel yağlar, içerdiği doymamış yağ asitleri ile bebeğinin beyin gelişimine katkı sağlıyor. Ayrıca sindirim sistemini de düzenleyen bu yağlar, cildinin nem dengesinin korunması açısından da önemli rol üstleniyor. Tabii yağ tüketimini günde 20-30 gramla sınırlandırmanda fayda var.

Editörün Favorisi

Hamilelikte beslenmene ve egzersizine özen göstersen bile bazı cilt problemleriyle karşılaşman son derece olası. Vücuttaki hormonal değişimlerden kaynaklanan bu cilt problemleri için sakın endişelenme. Sana vereceğimiz birkaç öneriyle üstesinden gelmen son derece kolay olacak.

Öncelikle hamilelikte oluşan cilt lekeleri için, SPF 50 içeren güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisin. Bunun için sana, bizim de çok severek yaz-kış kullandığımız güneş kremimizi önerebiliriz: La Roche Posay Anthelios Pigmentation SPF 50+, yüksek korumalı bir güneş kremi ve özel formülü sayesinde ciltteki lekelerin azalmasına da yardımcı oluyor.

Hamilelik lekeleri için doğum sonrası C vitamini içeren serumlar kullanabilirsin. Örneğin SkinCeuticals C E Ferulic, içeriğindeki saf C vitamini ile ciltteki leke ve renk eşitsizliği gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olacak.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap