Kırışıklık

6 Adımda Anti Aging Rehberi

6 dk.
6 Adımda Anti Aging Rehberi
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Yaşlanma belirtilerine karşı önlem almanın zamanı geldiğini düşünüyorsan, en iyi anti age krem önerilerimizle karşındayız!

Kırışıklık giderici kremleri ne zaman kullanman gerektiğini biliyor musun? İyi bir kırışıklık kremi kullanmaya başlamak için ileri yaşları beklemek zorunda değilsin. İlk yaşlanma belirtilerinin 25 yaş civarı ortaya çıkmaya başladığını düşünürsek, ne kadar erken başlarsan o kadar iyi.

Peki anti ageing bakım hakkında neler yapabileceğini tam olarak bilmiyor musun? Endişeye gerek yok, Cildimveben.com editörleri olarak son derece yararlı bir anti aging bakım rehberi hazırladık! Bu yazımızda kırışıklık giderici krem önerilerimizi bulabilirsin!

Anti Aging nedir?

Anti Aging nedir?

Anti ageing veya anti age bakım, ciltteki yaşlanma etkilerine karşı olan bakım ürünleri kullanmak, yaşlanma etkilerini azaltmak ve yavaşlatmak anlamına geliyor. İnce çizgiler, kırışıklıklar, renk eşitsizlikleri ve elastikiyet kaybı gibi yaşlanmanın sebep olduğu belirtilere karşı, anti aging özellikli yüz kremleri, serumlar ve diğer bakım ürünleri kullanarak, kırışıklık karşıtı cilt bakım rutini oluşturabilirsin. Böylece, yaşın ve çevresel faktörlerin sebep olduğu yaşlanma etkilerini, daha başlamadan geciktirebilir, yavaşlatabilir ve azaltabilirsin.

Anti age kremler kaç yaşında kullanılmalı?

Anti age kremler kaç yaşında kullanılmalı?

“Anti age kremler kaç yaşında kullanılmalı?” sorusu, hepimizin aklını meşgul eden ve cevap aradığımız bir soru. Yaşlanma karşıtı bakımlar uygulamak için yaşlanmayı beklemeye hiç gerek olmadığını söylemeliyiz. Cildine ne kadar erkenden iyi bakmaya başlarsan, ilk ince çizgi ve kırışıklıklarında o kadar geç karşılaşabilirsin. Anti age kremleri kullanmak için genel kanı 30 yaş ve üzeri de olsa, aslında 20 yaş ve üzerinde alacağın önlemler çok yerinde olabilir.

Ciltteki ilk yaşlanma belirtisi olan ince çizgilerin 25 yaş civarında ortaya çıktıkları biliniyor. Bu dönemde cildini ne kadar çok nemlendirir ve temiz tutarsan, anti aging bakıma başlama yaşın o kadar gecikir. Unutma ki bu ince çizgiler ve kırışıklıkların sebebi cildin nemsiz kalması ve kırışmaya başlamasıyla oluyor. Bu yüzden 20’li yaşlarında cildini temizleyerek ve iyi bir şekilde nemlendirerek, geleceğe yönelik iyi bir yatırım yapmış olacaksın.

Kırışıklık karşıtı cilt bakım rutinini nasıl yapabilirsin?

Kırışıklık karşıtı cilt bakım rutinini nasıl yapabilirsin?

Gelelim anti ageing bakımın adımlarına: Cildini ne olursa olsun iyi bir şekilde temizlemek ve nemlendirmek esas görevin olmalı. Eğer 30 yaş ve üzerindeysen, aynada o ilk ince çizgi ve kırışıklıklarla tanışmış olma ihtimalin yüksek. İşte tam da bu noktada, cilt bakım rutininde anti age kremlere ve serumlara yer vermeye başlayabilirsin. Kısaca özet geçmek gerekirse, anti aging cilt bakımında cildini temizlemek, tonik uygulamak, serum, antioksidanlar, nemlendirici ve yüz masajı, anti aging bakımda rutinine ekleyebileceğin adımlar olabilir.

1. Cildini temizle

Cildini temizle

İster yaşlanma karşıtı bir bakım olsun, istersen de olmasın, cildini her zaman iyi bir şekilde temizlemelisin. Makyaj yapmadığın günler cildini temizleyeme ihtiyaç duymaman tamamen bir yanlış. Cildinde biriken kiri ve fazla yağı mutlaka arındırmalısın ki sana siyah nokta, renk eşitsizliği ve sivilce olarak geri dönmesin. Unutma sağlıklı, taze ve bakımlı bir cildin ilk adımı temizlemekten başlıyor.

Anti aging bakım içerisinde, cildimizi temizlemek için severek kullandığımız CeraVe Nemlendiren Temizleyici, cilt bariyerinin korunması açısından son derece önemli. Biliyorsun ki yaşlanma etkileri sadece yaşla değil çevresel faktörlerle de oluşuyor. Bu yüzden cilt bariyerini koruyacak, cildini iyi bir şekilde temizlerken aynı zamanda nemlendirecek bir yüz temizleyicisi tercih edebilirsin. CeraVe Nemlendiren Temizleyici, günlük olarak yüz temizlemek için son derece kullanışlı.

Ürünü burada inceleyebilirsin

2. Tonik kullan

L'Oréal Paris Revitalift %5 Saf Glikolik Asit Peeling Etkili Tonik

Yaşlanma karşıtı bakımda cildin daha pürüzsüz ve eşit tonda olması önemli. Bunun için cildini temizledikten sonra AHA ve BHA asitleri içeren bir tonik kullanabilirsin. L'Oréal Paris Revitalift %5 Saf Glikolik Asit Peeling Etkili Tonik, cildin daha pürüzsüz, parlak ve eşit tonda görünmesine yardımcı oluyor. Ciltte peeling etkisi yaratarak koyu leke görünümünün azalmasına yardımcı oluyor.

3. Antioksidanları rutinine dahil et

Antioksidanları rutinine dahil et

Anti aging bakımda antioksidanların etkisi son derece büyük. Yaşlanma etkilerinin sadece yaş ile çevresel faktörler ile de ortaya çıktığını söylemiştik. UV ışınları, çevre kirliliği, düzensiz beslenme, uyku ve stres gibi faktörler, serbest radikalleri üretiyor ve bunlar da ciltteki yaşlanma belirtilerinin hızlanmasına neden oluyor. Bu serbest radikallerin zararını minimuma indirmek için anti aging bakım rutininde mutlaka antioksidanlara yer vermelisin.

Peki yaşlanma bakımında hangi antioksidanı kullanmalısın? C vitamininin yaşlanma karşıtı etkisinin çok başarılı olduğu biliniyor, bu yüzden C vitamini içeren antioksidanlar kullanmaya başlayabilirsin. Eğer C vitamini içeren bir serumu ilk defa kullanacaksan, SkinCeuticals’ın Serum 10’u ile başlayabilir, sonra da C vitamini oranın yükseltecek şekilde Phloretin CF ve C E Ferulic antioksidanlarına geçebilirsin. C vitaminin ince çizgiler, kırışıklıklar, renk eşitsizliği ve elastikiyet kaybı gibi yaşlanma belirtilerine olan etkisi gerçekten de şaşırtıcı. SkinCeuticals serumlar ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bu makalemize göz atmayı unutma.

4. Retinol kullan

Retinol kullan

Anti-aging bakımda gözle görülür etkiler sağlayan retinol, cildindeki kırışıklık görünümü için kullanabileceğin en iyi içeriklerden biri. Retinol serumlarıyla cildinin çok daha genç ve pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsin. L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu, formülündeki %0,2 saf retinol sayesinde, ciltteki en derin kırışıklıklar dahil olmak üzere tüm kırışıklıklar üzerinde etkili bir serum.

Loreal Retinol Serum'u cilt bakım rutinine yavaş yavaş, cildini alıştırarak dahil edebilir, düzenli olarak kullandığında ise cildinin daha genç ve pürüzsüz göründüğünü fark edebilirsin. Kırışıklıkların gözle görülür bir şekilde azaldığını görebilir, cilt dokunun düzeldiğini günden güne hissedebilirsin. L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu hakkında merak ettiğin tüm detaylara bu makalemizden ulaşabilirsin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

5. Yaşlanma karşıtı anti age kremler

Yaşlanma karşıtı anti aging kremler

Eğer sen de yaşlanma karşıtı kremlerin etkisine görmeden inanmam diyorsan, kısa sürede sonuçlarını fark edeceğin Revitalift Lazer serisini mutlaka denemelisin. Özellikle kırışıklık ve ince çizgilerin için anti aging krem kullanmaya başlama zamanının geldiğini düşünüyorsan, bu problemlere yönelik içerikler barındıran nemlendirici kremleri uygulayabilirsin. Örneğin, yaşlanma belirtilerinin en önemli sebeplerinden biri, ciltte doğal olarak bulunan içeriklerin azalmasıdır. Bu içeriklerin azalması ile ilk ince çizgiler, kırışıklıklar, ton kaybı ve elastikiyet kaybı gibi yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Bu nedenle bu içeriklere sahip anti aging kremler ile iyi bir sonuç elde edebilirsin.

Günlük olarak kullanabileceğin bir anti aging krem önerisi arıyorsan, L'Oréal Paris'in Revitalift Lazer x3 ailesi ile mutlaka tanışmalısın. Formülündeki Adenozin, hyalüronik asit ve Pro-xylane kırışıklık görünümünü azaltırken, cilt dokusunu düzeltmeye, cildin sıkılaşmasına ve sarkmaların toparlanmasına yardımcı oluyor. Gündüz, gece ve GFK 20 içeren kremler yanında, göz çevresi bakımı ve kırışıklık serumu bulunan Revitalift Lazer x3 serisi, en sevdiğimiz anti aging serilerinden.

Eğer yaşa göre özel bir yaşlanma karşıtı bakım denemek istersen, L'Oréal Paris Yaş Uzmanı Serisine bakabilirsin. 30, 40 ve 50 yaş için farklı endişelere cevap olan bu nemlendirici serisi, formülündeki Opuntia çiçeği özleri ile cildi yenilemeye de yardımcı oluyor. Yaş Uzmanı serisi ile ilgili daha fazla bilgi almak istersen, bu makalemize göz atabilirsin.

Yaşlanma belirtilerinden bir diğeri de ciltteki dolgunluk kaybı. Bunun için de anti-aging bakımda en etkili içeriklerden biri hyaluronik asit. Cildin kaybettiği nemi yerine koymasını sağlayarak cildin çok daha dolgun görünmesini sağlıyor. L'Oréal Paris Hyaluron Uzmanı serisindeki gündüz kremi, gece kremi, göz kremi ve kağıt yüz maskesi, cildi nemlendirerek dolgunlaştıran bir bakım sağlıyor. Bu serinin formülündeki iki farklı hyaluronik asit molekülü sayesinde, cilt yoğun bir şekilde nemleniyor, kırışıklık görünümü azalıyor ve pürüzsüzleşiyor. Hyaluron Uzmanı serisini daha yakından incelemek için bu makalemize göz atabilirsin.

6. Yaşlanma karşıtı yüz masajı

Yaşlanma karşıtı yüz masajı

Yüz masajı ve yüz yogası gibi uygulamaların da anti aging bakımda işe yarayan adımlar olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle günlük serumunu ve nemlendiricini yüzüne masaj yaparak uyguladığında, yüzündeki kan akışını hızlandırmış olacaksın. Böylece uyguladığın ürünler cildin tarafından daha iyi bir şekilde emilecek, içerikler aktif olacak ve masaj da cildinin toparlanmasına yardımcı olacak. Yüz masajı ve yüz yogası nasıl yapılır merak ediyorsan, bu makalemize göz atabilirsin.

7. Güneş kremi adımını sakın atlama!

Güneş kremi adımını sakın atlama!

Anti aging cilt bakımında yapacağın en önemli şeylerden bir diğeri de güneş kremini atlamamak. Biliyorsun ki güneş yani UV ışınlarının cilt yaşlanmasındaki etkileri çok büyük. Bu yüzden, yaz-kış aksatmadan güneş kremini uygulamalısın. Günlük olarak kullanabileceğin, ciltte yağlı bir his bırakmayan, kolay dağılan, makyaj altına bile uygulayabileceğin iyi bir güneş kremi önerisi istersen, La Roche Posay’in Anthelios UVmune 400 güneş kremini mutlaka denemelsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap